Okna

Montaż okien

Prawidłowy montaż okien ma duży wpływ na właściwe funkcjonowanie stolarki okiennej oraz na zachowanie jej parametrów takich jak: izolacyjność cieplna, dźwiękoszczelność czy przepuszczalność powietrza i wodoszczelność. Nawet najlepszy produkt nie będzie prawidłowo funkcjonował, jeśli nie zostanie odpowiednio wkomponowany w ścianę budynku. Inaczej montujemy okna standardowe, inaczej energooszczędne, a jeszcze inaczej okna antywłamaniowe.

Standardowy montaż okien dotyczy standardowych okien, które obecnie zapewniają bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Sposób montażu zależy od rodzaju i grubości ściany.  W ścianach jednowarstwowych instalacja okna odbywa się w połowie jej szerokości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, a w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia. Do montażu okien stosuje się kotwy i dyble. Kotwy mają zastosowanie podczas instalacji mniejszych okien a dyble przy większych.

Jednym z bardzo ważnych etapów montażu okien jest przygotowanie otworu okiennego, które należy starannie wyczyścić, aby usunąć luźne kawałki muru i inne zanieczyszczenia. Instalacja okien odbywa się w taki sposób, aby odległość od muru u góry i po bokach była taka sama. Rama okna zostaje unieruchomiona klinami i wówczas następuje montaż ościeżnicy, do czego wykorzystuje się dyble lub kotwy. Po zamontowaniu ościeżnicy odbywa się izolacja miejsca między oknem a murem. Prawidłowo wykonane uszczelnienie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia parametrów izolacyjnych okna.

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien jest stosowany przy oknach energooszczędnych. W tym przypadku bardzo ważne jest staranne uszczelnienie ościeżnicy w celu zlikwidowania mostków cieplnych, przez które ucieka ciepłe powietrze. W tym celu wykorzystuje się aż trzy warstwy izolacyjne.  Pierwsza warstwa taśmy paroprzepuszczalnej zabezpiecza przed działaniem warunków atmosferycznych. Druga warstwa – środkowa, którą najczęściej jest pianka poliuretanowa, znajduje się między oknem a ościeżnicą. Trzecia warstwa to folia paroszczelna chroniąca piankę przed wilgocią. Ten rodzaj montażu pozwala na dużą oszczędność energii cieplnej.

Montaż okien antywłamaniowych

Do montażu tego typu okien należy koniecznie zatrudnić ekipę montażową, ponieważ jeśli nie zostaną spełnione warunki montażu, okno nie spełni certyfikatu bezpieczeństwa. Aby móc w pełni korzystać z ich właściwości, należy je zamontować zgodnie z rygorystyczną normą EN-V 1627-30. Są w niej ujęte między innymi rodzaj i rozmiar dybli, odległości między nimi oraz głębokość zamocowania kotw.

Rodzaje okien

Okna plastikowe wygrywają wszelkie rankingi popularności. Są stosunkowo niedrogie, a wyróżniają się przy tym bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Niestety w przeciwieństwie do aluminium materiał jest dość wrażliwy na zmiany temperatury (rozszerza się i kurczy, czyli pracuje), w związku z czym nie nadaje się do realizowania przeszkleń wielkobarytowych.  Z kolei z oknami drewnianymi wygrywają tym, że poza myciem w zasadzie nie wymagają konserwacji. Z drugiej strony uszkodzenia powierzchni często kwalifikują je nie do renowacji, a wymiany.

Natomiast jeśli chodzi o okna aluminiowe – nie wymagają w zasadzie żadnej konserwacji, są bardzo wytrzymałe i odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nadają się też do dużych i skomplikowanych konstrukcji.

Okna rozróżniamy również ze względu na miejsce montażu. Okna elewacyjne (fasadowe) to najczęściej wybierany, podstawowy rodzaj okien. Są ulokowane w ścianach budynku, doświetlają wnętrze i pozwalają na kontakt z otoczeniem. Wyróżniamy tu też okna balkonowe (inaczej tarasowe), czyli w zasadzie drzwi, dzięki którym możemy wyjść na zewnętrzny balkon. Pomieszczenia na poddaszu muszą być zaś wyposażone w okna dachowe (okna połaciowe).

Stolarkę okienną można sklasyfikować, biorąc pod uwagę liczę szyb. Okna z jedną szybą to rozwiązanie niemal już niestosowane z uwagi na jego słabą izolacyjność termiczną. Do standardu należą z kolei okna dwuszybowe, w których dwie tafle szkła są od siebie oddzielone hermetycznie zamkniętą przestrzenią wypełnioną gazem o dobrych właściwościach termicznych. Im więcej szyb, tym większa bariera dla ciepła próbującego uciec z wnętrza. W związku z tym, jeśli zależy nam na osiągnięciu optymalnego bilansu energetycznego budynku  powinniśmy zainwestować w okna trzyszybowe.

Wybierając stolarkę okienną, będziemy musieli zastanowić się również nad sposobem otwierania. A możliwości jest dość sporo:

  • okno rozwierane oraz okno uchylno-rozwierane to najczęściej wybierane rozwiązania, jeśli chodzi o stolarkę elewacyjną. Skrzydło może otwierać się do pomieszczenia na całej swojej długości lub od góry jedynie na kilkanaście centymetrów. Rzadko wybieramy zaś wyłącznie okno uchylne.
  • interesującą alternatywą dla typowych okien rozwieranych czy uchylnych są okna odchylne. Otwiera się je na zewnątrz, od dołu, co umożliwia wentylowanie pomieszczeń również w czasie deszczu.
  • okno przesuwne są już nieco mniej standardowe, choć wariant przesuwny stosowany jest w oknach balkonowych.

Cena montażu okien jest bardzo zróżnicowana i zależy od takich czynników jak rodzaj okna, jego wielkość czy przygotowanie otworu. Bardzo często usługa montażu jest połączona z usługą demontażu starej stolarki okiennej co również wpływa na koszt końcowy montażu. Zatem cena montażu okien jest indywidualna dla każdego klienta.

Trochę dużo tych informacji ale Ty nie musisz tego wszystkiego wiedzieć.

Nie czekaj i skontaktuj się z nami!

Doradzimy Ci jaki rodzaj produktu będzie dla Ciebie odpowiedni. 

Każdego klienta traktujemy indywidualnie. Nie musisz wychodzić z domu.

Zadzwoń 661 815 420

Przyjedziemy do Ciebie ze wzornikiem, doradzimy i dokonamy pomiaru.

Cechuje nas profesjonalizm, szybkość działania i zaangażowanie.

Zapraszamy także mieszkańców sąsiednich miejscowości: Buk, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Opalenica, Poznań, Stęszew, Szamotuły, Wolsztyn, Zbąszyń, Opalenica i Boruja Kościelna.

Zachęcamy Państwa do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą okien!